5. marec 2014

Postopek pridobivanja vize

Kje naj sploh začneva? Če razmišljate o pridobivanju delovne vize in selitvi v Avstralijo, zelo dobro razmislite. Postopek je dolgotrajen, stresen in tudi precej drag. Vsekakor jo je prej kot v šestih mesecih praktično nemogoče dobiti. Drugače je seveda s turističnimi in študentskimi vizami, ki so veliko cenejše in se jih pridobi tudi veliko enostavneje.

Preden sva naredila kakršen koli korak, sva se najprej pozanimala, kako poteka celotna zadeva. Večino informacij sva pridobila iz foruma Slovencev, ki živijo v Avstraliji (povezava forum) ter neposredno iz strani avstralskega ministrstva za migracije (IMMI). Zelo toplo vam priporočava, da tudi vi to storite, preden naredite prvi korak. Predvsem si dobro preberite omenjeni forum, saj lahko na njem izveste goro informacij iz prve roke. Verjemite, vsaka napačna poteza vas bo v postopku migracije ogromno stala.

Ko sva se dokončno odločila za selitev v Avstralijo, sva se udeležila predstavitve v Ljubljani, ki jo je takrat vodila agencija European Migration Office (sedaj migration.si). Predstavitev je vodil Bogo Bajec. Bila je kar zanimiva, vendar na njej nisva izvedela ničesar oprijemljivega. Zaradi tega sva se odločila za osebno konzultacijo z gospodom Bajcem, ki pa je bila popolno razočaranje. Najprej sva se morala odpeljati na njegov naslov. Tam sva imela slabo uro trajajočo konzultacijo, ki je bila čista polomija. Gospod Bajec ni imel minimalnega pojma o migracijskem postopku, predstavljal nama je stvari, ki niso držale in niso bile resnične. Še dobro, da sva bila že vnaprej tako dobro informirana in sva hitro uvidela, da nama prodaja meglo. No, ta štos naju je stal 80 evrov, vsak sleherni evro vržen stran. Toplo vam odsvetujeva, da se za pomoč pri migraciji odločata za njihovo agencijo. Iz prve roke sva slišala še nekaj zelo negativnih izkušenj drugih migrantov, ki so se odločili za njih.

Po tej negativni izkušnji sva se odločila, da bova poiskala drugega agenta. Na forumu sva veliko dobrega prebrala o agentki Nataši Shelley. Je Slovenka, ki že dolga leta živi na Sunshine Coastu, v Queenslandu. Ima že kar nekaj let izkušenj na tem področju. Stopila sva v kontakt z njo in se zmenila za konzultacijo preko skypa. Konzultacija je bilo zelo uspešna, Nataša je bila zelo prijazna in takoj nama je bilo jasno, da ve, kaj govori. Konzultacija naju je stala 80 AUD, kar znese približno 50 EUR. Odločila sva se, da jo najameva in v kratkem sva podpisala pogodbo.

Nato se je začel postopek pridobivanja papirjev za vizo. Najprej sva morala opraviti IELTS izpit iz angleščine, ki ni tako enostaven in stane približno 200 EUR/osebo. V približno 4 urnem izpitu, ki je razdeljen na štiri sklope, listening, reading, writing in speaking, celovito preverijo znanje angleščine. Ocena na IELTS-u, vsak sklop je posebej ocenjen, je pogosto odločilni faktor za pridobitev vize. Predvsem nosilec vize mora imeti visoko oceno, saj višja kot je ocena, več točk pridobiš in lažje se kvalificiraš za vizo. Vedeti morate, da morate za to, da sploh lahko pridobite delovno vizo, izpolnjevati zahtevano število točk. Točke vam dajo ocena iz IELTS-a, starost, delovne izkušnje, akademska kvalifikacija in še nekatere druge stvari. Ko sva midva pridobivala vizo, je bila spodnja meja 65 točk. Za trenutni sistem si oglejte in dobro naštudirajte stran ministrstva za migracijo, kjer so navedene vse potrebne informacije o vizah. Nikakor ne verjemite nekomu, ki vam pripoveduje zgodbice, da vam te točke niso potrebne. To so pravljice. Vsak prosilec delovne vize mora doseči minimalen prag točk! Seveda so potem glede na specifično vizo določene specifične zahteve, o katerih se morate sami podučiti. Na izbiro imate veliko število viz. Za katero se boste odločili, je vaša odločitev. Dober agent vam bo zagotovo lahko svetoval, katera je najboljša opcija glede na vašo situacijo.

Postopek pridobivanja papirologije se je s tem šele pričel. Zbrati sva morala tudi dokumentacijo o delodajalcu (plačilne liste in referenčno pismo) in akademske transkripte za t.i. Skills Assessment. Ta korak pri pridobivanju vize je potreben za vsakega, ki želi delovno vizo. Seveda tu misliva na nosilca vize. Pristojna zbornica pregleda vse navedene dokumente in določi ali ima dotična oseba ustrezne kvalifikacije in izkušnje za avstralski trg dela. Skills Assessment naju je stal 700 AUD (približno 500 EUR) in je trajal približno 6 tednov.

V naslednjih dveh mesecih sva s pomočjo agentke oddala še vse ostale potrebne papirje k vlogi za vizo. Bilo jih je veliko, vse od rojstnih listov, kopij potnih listov, gore papirjev za dokazovanje partnerstva, potrdila o nekaznovanosti, razno raznih izjav in obrazcev. Vse seveda prevedeno v angleščino. Na koncu sva morala opraviti še zdravniški pregled. 7. avgusta 2013 sva končno uspešno pridobila vizo!

Kratek povzetek. Celoten postopek je za naju trajal dobrih 6 mesecev. Stal naju je kar precej denarja. Najin nasvet se torej glasi - dobro razmislite, če si želite migracije, če ste pripravljeni tvegati toliko časa in živcev, in če ste pripravljeni vložiti toliko denarja, preden se česarkoli lotite. Ko se odločite za ta korak, pa dobro preučite vse možnosti in preberite izkušnje drugih migrantov. Forum, stran IMMI in stric google naj vam bodo najboljši prijatelji. Bodite pazljivi, za katerega agenta se odločite. Veliko je nategovalcev. V pomoč vam pride baza registriranih agentov MARA. Nikakor ne najemajte agenta, ki ni v omenjeni bazi. Midva sva imela z Natašo same pozitivne izkušnje. Je realna, ne obljublja megle, kar reče, to drži, je zelo prijazna in topla oseba. Več informacij o njeni agenciji izveste na strani Australianeedsyou.com

Pamet v glavo, denarnico iz žepa in veselo na delo. Bodočim migrantom želiva čim hitrejšo in čim manj stresno migracijo!

Ni komentarjev:

Objavite komentar