28. april 2014

South Australian Museum 7.12.2013

South Australian Museum (Muzej Južne Avstralije) se nahaja na severnem obrobju centra (North Terrace), v neposredni bližini univerze in knjižnice (povezava). Podoben je Prirodoslovnemu muzeju v Ljubljani. V njem so razstavljene zbirke mineralov, meteoritov in fosilov, zbirke živalskih in rastlinskih vrst ter aboriginskih artefaktov. Muzej je brez vstopnine, je relativno majhen, a kar zanimiv. Ogled vzame kakšni dve uri časa, morda malo več, če te zares prevzame in se zapičiš v vsako podrobnost. Definitivno pa je vreden ogleda. Če ne drugega, se vsaj malo podučiš o zgodovini prvotnih prebivalcev Avstralije.


Pred okostjem orjaškega kita

Zbirka bumerangov, ki so jih uporabljali aborigini

Zbirka mineralov

Še dobro, da so zaprte, ker je Tadej nanje alergičen

18. april 2014

McLaren Vale Winetour 9.11.2013

Avstralija je svetovno znana po svojih vinih in velja za četrtega največjega svetovnega izvoznika, saj prodajo le 40 % pridelanih vin na domačem tržišču. Med vsemi zveznimi državami najbolj izstopa Južna Avstralija, pridela namreč več kot polovico vseh avstralskih vin. Tudi v okolici Adelaida se nahaja veliko vinorodnih okolišev (povezava). Tokrat sva se v družbi Slovenke Jasmine in Brazilke Natashe odpravila v McLaren Vale, ki se nahaja slabo uro vožnje iz Adelaida proti jugu. Ta vinorodni okoliš je poznan predvsem po izvrstnem shirazu, ki je tudi sicer najbolj pogosta vrsta vina v Južni Avstraliji.

Po kratki vožnji smo prispeli v dolino. Pokrajina nama je bila dobro znana že iz domačih krajev, iz številnih vinorodnih okolišev v Sloveniji. Številni nizki in položni grički, ki jih večinoma naseljujejo veliki nasadi trt. Že v prvi vinarni smo dobili karto številnih vinarn (najbrž več kot 100), ki se nahajajo na tem območju. Verjetno bi se bilo kar težko odločiti, katere obiskati, a sta bili na srečo z nama vinski ekspertki. Tako smo se odpravili v 3 vinarne, kjer smo stestirali kar nekaj različnih vrst vin. Prekrasen dan po prelepi pokrajini smo zaključili z okusnim kosilom v lokalni restavraciji.


Ni nam bilo slabo :)
Preizkuševalci vina z gričevnato pokrajino v ozadju

14. april 2014

Med delfini - Dolphine Cruise 31.10.2013

Kot sva že omenila, sva se po prihodu v Adelaide vpisala na tečaj angleščine za migrante. Tadej je obiskoval intenzivni tečaj, ki je bil usmerjen predvsem v iskanje službe. Vodila ga je domačinka Sonya, obiskovalo pa ga je 14 svežih migrantov iz različnih koncev sveta in različnih strokovnih profilov. Zadnji dan tečaja smo odšli na izlet - na plovbo med delfine.

Poleg tečajnikov je z nami odšlo tudi nekaj ostalih družinskih članov. Najprej smo ujeli jutranji vlak iz centra do Port Adelaida, kjer je na nas čakala ladja. Plovba je bila presenetljivo poceni, saj smo zanjo odšteli le 8 dolarjev (dobrih 5 evrov) na osebo (povezava). Ladja sicer ni bila ravno luksuzna, vendar dovolj dobra za dvourno plovbo po kanalu.

Skupina tečajnikov z nekaj "dodatki"

Ekipa se vkrca na ladjo

Bila sva polna pričakovanj, da bova videla številne delfine, ki veselo plavajo ob ladji in nas spremljajo, živahno skačejo iz vode in čofotajo. Plovba je bila sicer zelo sproščujoča za telo in dušo, vendar sva bila tudi malce razočarana, saj sva videla le enega delfina in še ta se je sramežljivo držal precej daleč stran od ladje. Tudi razgled ni bil ravno romantičen, saj so nas obkrožali kontejnerski terminali, cementarna in drugi industrijski objekti.

To je praktično vse, kar sva videla od delfinov :)

Po dveh kratkih urah plovbe smo se spet znašli na trdnih tleh. Ker je bil dan topel in sončen ter družba tako dobra, se še nismo hoteli raziti in smo se odpravili na bližnjo plažo v Semaphore. Tam smo si privoščili prigrizek pod toplim soncem. Prvič sva poskusila pico iz svetovno znanega Pizza Hut-a, ki je bila za fast-food standarde presenetljivo okusna (vendar kljub temu definitivno ne na nivoju dobrih picerij ali pa Tadejeve domače pice). Po malici se je prileglo še malo gibanja. Naša učiteljica Sonya in ekipa Bangladeševcev so na vsak način vztrajali pri kriketu. Kriket je zelo priljubljen šport v Avstraliji (sicer ne vidiva razloga, saj je igra po najinem mnenju neverjetno dolgočasna) in Sonya je imela kot prava Aussie v avtu prenosen kriket komplet. Zadeva je seveda plastik fantastik made in China in služi za zabavo na plaži. Naju igra ni kaj posebej privlekla in sva bila večino časa le statista. Po kakšnih 10 minutah sva igro raje zapustila in uživala v sprehodu po plaži. 

Sonya nas poučuje o pravilih kriketa

Katja pozira na peščeni plaži


4. april 2014

Haigh's 26.10.2013

Yes, končno težko pričakovana sobota. Težko pričakovana zaradi ogleda čokoladnice Haigh's. Haigh's je prestižna znamka čokolad, ki prihaja iz Adelaida, svoje izdelke pa prodajajo le v lastnih butičnih prodajalnah. Njihove prodajalne so prekrasne, čokolade so slastne in vedno, ko jih obiščeš, dobiš zraven še kakšen priboljšek za pokušino. Najbolj božanski so njihovi trufli z različnimi okusi, vse od kave in breskve, do shiraza, limone, maline in še pa še. Njihovi izdelki so res vrhunski, so pa tudi precej dragi. Po kvaliteti in ceni bi jih v Sloveniji lahko primerjali z Rustiko.

Hmm ... le kje naj začneva 

Od trenutka, ko sva prvič stopila v njihovo prodajalno na Rundle Mallu, sva se vanjo zaljubila. Zato sva si želela ogledati tudi njihovo proizvodnjo, ki se nahaja nedaleč od najinega stanovanja, na Greenhill Roadu. Tako sva se tisto soboto odpravila na voden ogled njihove proizvodnje. Na ogled smo odšli v skupini kakih 20 ljudi. Vodička nas je najprej privedla v majhno sobico, kjer smo ob poslušanju zgodovine grizljali čokolado. Čokoladnico je leta 1915 odprl Alfred Haigh na King William Streetu, na mestu, kjer stoji butična prodajalna še danes. Podjetje je začelo hitro žeti uspehe in se je že štiri leta pozneje razširilo na lokacijo na Greenhill Roadu, kjer se danes nahaja njihova proizvodnja. Po smrti Alfreda je leta 1933 posel prevzel sin Claude. Leta 1946 se je poslu pridružil še vnuk John, ki se je pred tem uril v Švici, v vsem dobro znanem Lindtu. John je v deželi čokolade pridobil neprecenljive izkušnje, ki jih je kasneje tudi unovčil in revolucioniral proizvodnjo čokolade na nivo, ki ga poznamo danes. Haigh's je še vedno družinsko podjetje, ki ga vodi že četrta generacija Haighsov. Svoje izdelke prodaja v 14 trgovinicah v Avstraliji.

Po kratkem pregledu zgodovine smo se sprehodili skozi proizvodnjo, kjer nam je vodička predstavila celoten postopek izdelave - vse od surovega kakavovega zrna do končnega izdelka. Pri tem smo si lahko ogledovali, kako spretni delavci ročno nanašajo svetlečo čokoladno glazuro. Kar sline so se nam cedile. Ogled smo končali v njihovi prodajalni, kjer smo prejeli kupon za 10-odstotni popust na dan ogleda. Mislim, da ni potrebno posebej poudariti, da sva kupon tudi unovčila.


Božanski trufli